Pingipäev
Elav Tänav kutsub kõiki pisut rohkem elu tänavatele tooma. Tõsta pink või kaks tooli oma kodu või töökoha lähedale tänavale ja tee seal midagi sellist, mida tavapäraselt teeksid toas.
Miks pingipäev?
Meie linnatänavad on praegu eeskätt liikumiseks punktist A punkti B. Aga tänav võib olla ka koht, kus aega veeta. Tänav on meie kõigi ühine eluruum! Proovime järele, mis tunne on meil tänaval, kui seal on põhjust pikemalt peatud - kui seal näiteks peetakse piknikku, parandatakse ratast või lõigutakse koos naabritega varjevõrgu tarbeks kangaid.
Kuidas pingipäeva pidada?
- Mõtle välja mõni tegevus, mida tänaval teha. Näiteks:
- loe raamatut ja naudi õhtupäikest
- söö kolleegiga lõunat
- kutsu naaber malet mängima
- tereta koos sõpradega juhuslikke möödujaid
- õpeta naabrilastele, kuidas voltida eriti hästi lendavaid paberlennukeid
- Leia mõni avalik pink või tõsta tänavale paar tooli, et luua oma tegevuse jaoks mõnus koht. Ava oma pink tunniks või paariks
- Kui tahad oma tänavakogemust sotsiaalmeedias jagada, lisa teemaviited #pingipäev #elavtänav ning @elavtanav
Paar asja, mida kõrvataha panna
- Kõnniteed kipuvad meil väga kitsad olema. Püüa oma tegevusega tänavale vähemalt nii palju ruumi jätta, et lapsevankriga mahuks mõnusalt mööda.
- Palun ära pane püsti kirbuturgu või tänavakohvikut. Pingipäeva eesmärk on avardada arusaama sellest, mida tänaval teha saab - mõtle välja midagi uut!
Kust pingipäev tuleb?
- Pingipäeva mõte tuleb Hollandist, kus pisikesed omaloomingulised istumiskohad on tänavatel tavapärased. Juba mitu aastat tähistatakse seal pingipäevi.
Meisterda endale õuepink!
Pingipäeval või mõnel muul päeval, kui on isu tänavale või sisehoovi istumispaik tekitada, võib selleks kasutada näiteks mõnd tooli söögilaua tagant või spetsiaalset õuetooli, aga selleks, et pinki natuke kauemaks õue raatsiks jätta, võib selle ka paarist põrandalauast kiirelt kokku klopsida. Katariina Kivi disainis oma bakalaureusetöö raames õuepingi, mida on igal huvilisel võimalik valmis ehitada. Inspiratsiooni juhendi loomiseks sai Katariina justnimelt pingipäevast ning pingi disainimisel lähtus ta suuresti sellest, et materjal, millest pinki ehitada, oleks igaühele võimalikult lihtsalt kättesaadav, juhend oleks kergelt jälgitav ning et säiliks põnevus pingi ehitamisel kas kellegagi koos või üksi. Varu pisut aega ja kannatust, otsi keldrist vanad põrandalauad või hoopis voodiraami tükid, pühi tolmust akutrell ja saag ning leia vajalikud kruvid. Kutsu sõber või naaber appi ja tee pink!
Pink on modulaarne ning koosneb kahest osast, mida saab kasutada eraldi istmetena või paigutada kõrvuti, et moodustuks pink. Kaks osa saab omavahel hõlpsasti kokku libistada ja nii on võimalik pinki lihtsalt hoiustada. Kui ehitada naabri või sõbraga koos mitu sellist pinki, saab veelgi huvitavamalt pingi modulaarsust ära kasutada ja moodustada näiteks pikema pingi või paigutada osad ringikujuliselt. Lase loovus valla ja kasuta juhendit kas otseselt või inspiratsioonina, et hoopis enda pink välja mõelda.
Kui jagad oma kätetööd sotsiaalmeedias, siis ära unusta märkida #naabripink & @elavtanav
Pingipäeva kajastused meedias
Pingipäev kutsus inimesed tänavaile aega veetma - ERR - 22.05.2022
Päästetud materjalist pinkide idee tõstis au sisse tänavamelu ja käsitöö - Sakala - 30.05.2023
Pingipäev kutsus inimesed tänavaile aega veetma - ERR - 22.05.2022
Ave ja Eliisa räägivad pingipäevast - IDA raadio - 18.05.2022